Pamiršote slaptažodį?     Jungtis per FB
Vartotojo vardas: Slaptažodis:
2015-10-29
Gražios kaimynystės patirtis: DNSB „Burbiškių kalva“
Lietingą rudens dieną užėjusi į vieną sostinės Antakalnio daugiabutį, laiptinėje prie pašto dėžučių pamačiau didžiulę pintinę auksaspalvių obuolių. Kažkas pamiršo? Ar nepajėgė užnešti laiptais? Visai ne. Ant pintinės rankenos aptikau raštelį : „Prašome vaišintis. Kaimynai.“
 
Pasirodo, tai namo gyventojai geranoriškai dalijosi savo geru. Ir aš paėmiau porelę. Obuoliai man pasirodė nepaprastai skanūs, pasotino ne tik skrandį, bet ir sielą - žvarbi diena tapo šiltesnė.  Ši, rodos, nereikšminga smulkmena paskatino pasidomėti daugiabučių gyventojų gražios kaimynystės, bendruomeniškumo puoselėjimo iššūkiais.
 
 
Išskirtinė daugiabučių aplinka 
    Savo patirtimi pasidalyti pakviečiau Vilniaus daugiabučių kvartalo „Burbiškių kalva“  gyventojus. Šią vietą pasirinkau neatsitiktinai.

Vaizdingame Burbiškių draustinyje prieš penkerius metus statyti  dailūs, pastelinėmis spalvomis švytintys triaukščiai aptverti rakinama metaline tvora. Tai  vis dažnesnė saugaus gyvenimo mieste būtinybė. Tačiau įžengusi į erdvų kiemą maloniai nustebau –  puikiai sutvarkyta, skoninga, jauki ir funkcionali aplinka  priminė privataus namo kiemą. Vien ko verta ant aukšto stiebo plazdanti trispalvė! Akį traukė vešintys gėlių darželiai ir alpinariumai, statybų metu išsaugoti išlakūs beržai, klevai ir pušys,  prisėsti kvietė dailios medinės pavėsinės...

 

  Nepamiršti ir mažieji gyventojai -  jiems įrengta daugiafunkcinė žaidimų aikštelė, batutas. Vaizdingiausias kiemo akcentas - per visą kiemą besidriekiantis tvenkinys su romantišku tilteliu. Jo krantus puošia akmenys ir augalai, trykšta fontanas, o vandenyje nardo būrys ryškiaspalvių žuvų. Pastebėję, kad  į jas smalsiai spoksau, visu būriu priplaukė pasisveikinti.

 

Ir jokių automobilių ant vejos ar po langais - ratai tvarkingai sustatyti požeminiuose garažuose ir jiems skirtoje aikštelėse už tvoros arba kieme - privačiose mokamose stovėjimo vietose.

 

Pavienių kaimynų pastangos - bendram labui

 

     DNSB „Burbiškių kalva“ pirmininkas Paulius  mielai papasakojo, kaip pavyko sukurti tokią išskirtinę aplinką:

-        -   Mums pasisekė, nes viename šių namų gyvena juos stačiusios statybų bendrovės vadovas. Todėl čia matomas jo indėlis ir realizuotos idėjos. Laikui bėgant išryškėjo ir papildomi poreikiai:  kiemo apšvietimas, tvorelė aplink tvenkinį,  kuriems gyventojai susirinkime nusprendė skirti lėšų ir įgyvendinti. O kiemui prižiūrėti esame pasamdę aplinkos tvarkymo bendrovę. Žinoma, jų rūpesčio nepakanka... Prie aplinkos puoselėjimo savanoriškai prisideda ir bendrijos gyventojai. Negalėtume išlaikyti  šio tvenkinio, jeigu jo neprižiūrėtų gyventojas Remigijus, kurio hobis – akvariumai.  Bendrai perkame maistą žuvims, vandens filtrus ir kitus priežiūros reikmenis, tačiau savanoriškas kaimyno darbas neskaičiuojant valandų, jo nesavanaudiškas rūpestis ir širdies gerumas – neįkainojami. Jeigu bendrijai reiktų samdyti tokį specialistą, negalėtume sau to leisti -  retas norėtų už tai papildomai mokėti... Ir šio puikaus gėlyno nebūtų, jeigu ne darbštuolė kaimynė Svetlana. Ji  nuo pavasario iki rudens prižiūri darželį niekieno neprašoma – kad visiems būtų gražu. Norėtusi paminėti ir kaimyną Sigitą, kuris reikalui esant, tvarko šaltkalvystės reikalaujančias užduotis. Taip pat Povilą, kuris nuolat tikrina ir prižiūri vaikų aikštelės inventorių, kad mažiesiems būtų saugu žaisti. Taip pat jis neatsisako padėti prižūrint elektronines spynas, o jų pas mus tikrai daug - 8 butų laiptinės ir 8 garažų,  – vardijo asmenines iniciatyvas pašnekovas

 

                                     Aplinkos tvarkymo talkos

       Žinoma, pavienių entuziastų nepakanka. Kiekvieną pavasarį ir rudenį šio kvartalo gyventojai dalyvauja aplinkos tvarkymo talkose. Jie perdažo ir taiso pavėsines,  švarina ne tik savo kiemą, šalia plytintį parką, bet ir „ne savą“ teritoriją - pievas, pamiškę, kur vedžioja šunis, Eišiškių plento pakelę... Renka šiukšles, paliktas tolimesnių kaimų gyventojų. Talkose dalyvauja vidutiniškai dešimt-penkiolika šeimų ( o bendrijoje – jų  apie šimtas) .  Anot pirmininko,  tai sąmoningiausi, aktyviausi, principingiausi piliečiai - nuolatiniai jo pagalbininkai.

O kaip įtraukti likusius?

-         - Visi kiti atiduoda savo pinigus už tvarkymą ir mano, kad to užtenka.  Juk suaugę žmonės, nesiimu jų perauklėti, - atviravo bendrijos pirmininkas. – Bet labiausiai mane džiugina mažieji Burbiškių gyventojai.  10-12 metų vaikai taip pat aktyviai dalyvauja talkose. Auga sąmoninga karta, kuri auklėjama gerais pavyzdžiais.Gyventojų bendravimas, diskusijos, apsikeitimas nuomonėmis vyksta ne tik asmeniškai, bet ir per bendrijos facebooką. Pavyzdžiui, kažkas kieme randa vaikų pamestus raktus – paskelbia. Tai tarsi virtuali skelbimų lenta. O tiems, kas neprisijungę -  yra ir įprasta – medinė. Svarbius pranešimus, įvairius skubius  „ūkiškus“ skelbimus gyventojams  išsiuntinėju elektroniniu paštu, - teigė pirmininkas. 

               

                                             Savam kieme – savi žmonės

      Burbiškių bendruomenės pirmininkas Artūras Minderis tvirtino, kad dauguma šio kvartalo gyventojų  - išties geri kaimynai,  vienas kitą puikiai pažįstantys. Jo šeima viena pirmųjų atsikėlė į ką tik įrengtą daugiabutį. Pradžioje čia  įsikūrė vos kelios šeimos, taigi, susipažinti ir net susidraugauti nebuvo  sudėtinga... Pamažu kraustėsi nauji gyventojai, plėtėsi  kaimynų – gerų pažįstamų ratas.

-         -  Žinome vieni kitų rūpesčius ir džiaugsmus. O svarbiausias burbiškiečių geros kaimynystės principas: kuo galiu - padedu kaimynams, prisidedu bendram labui  be atlygio. Tarkim, aš pats esu  IT specialistas. Visi žino, kad  sugedusį kompiuterį bet kada gali atnešti man. O advokatas Dainius kaimynams padeda susigaudyti įstatymų džiunglėse... Simona gyventojams vasarą du kartus per savaitę nemokamai organizuoja rytines mankštas, Sigitas atlieka inventoriaus taisymo darbus, - džiaugėsi bendruomeniškumo pavyzdžiais pirmininkas.

 

                                     Kaimynai – žemės bendrasavininkiai

      A.Minderis įsitikinęs, jog labai svarbi sąlyga, kad skirtingo amžiaus, profesijų, pomėgių ir net tautybių žmonės tapo gerais kaimynais -  aptverta, uždara kvartalo teritorija:  

 

    – Mūsų kiemas – visų gyventojų jungtinė nuosavybė. Paprastai žemė aplink daugiabučius priklauso miesto savivaldybei. O Burbiškėse mes, gyventojai, esame jos bendrasavininkiai. Tas faktas:  čia  mano žemė  – sukuria „savo kiemo“ jausmą. Ne veltui savo svečius paprastai pasitinkame ir palydime iki kiemo vartų. Juk toks paprotys gyvuoja nuo senovės – iki kur svečią palydi, iki ten tavo žemė...O vakarais grįžę po darbų žmonės neskuba skirstytis - ilgokai stoviniuoja kieme, vieni su kitais dalindamiesi dienos įspūdžiais...

 

                                      Suburia bendros pramogos

      Bendruomenės  nariai buriasi ne tik bendram darbui, bet ir pramogoms. Tam jie turi išties puikią vietą – vaizdingą parką šalia namų. Aptvertame pusės hektaro plote gamtos prieglobstyje įrengta erdvi pavėsinė su stalais ir suolais, lauko virtuvė, atvestas vandentiekis, suręsta garinė pirtelė bei maudymosi kubilas. Teritorija apšviesta, nutiesti pėsčiųjų takai. Kvartalo gyventojai  parke buriasi švęsti bendruomenės bei šeimų šventes, gimtadienius, vardadienius..

-          Vasaros sutikimas ar palydos, Velykos, Joninės ar Kalėdos  – kaimynai renkasi į vakarones su bendrom vaišėm, pasisėdėjimais, koncertais... Juk turime ir savų profesionalių muzikantų: Vaida neatsisako pagroti akordeonu, Simona – pianinu, Vieslavas – altu. Net Kalėdų senelis pas mus – savas - kaimynas Vidmantas, - pasakojo A. Minderis.

     Na, pamaniau sau,  tik Burbiškių neklaužadoms čia turėtų būti nejauku  - juk Kalėdų senelis kiaurus metus mato, ką jie veikia… Jam padeda kiaurą parą veikiančios stebėjimo kameros.

 

                                     Parką gražina gyventojai

     Pernai bendruomenė iš Vilniaus savivaldybės gavo paramą projektui „Burbiškių vasara“. Jis apima ne tik šventes. Kiekvieną pavasarį parke sodinami sodinukai: obelys, kriaušės, persikai, vyšnios, trešnės, serbentai... Atsirado nauja graži tradicija – gimus vaikui, tėvai jam pasodina medelį... Parkas kasmet gražėja ir plečiasi. Nepamiršti ir sportuojantys gyventojai – jiems įrengta paplūdimio tinklinio aikštelė.

    Pagirtina dar viena burbiškiečių  iniciatyva: kvartalo gyventojai kasmet du procentus gyventojų pajamų mokesčio skiria vaikų infrastruktūros gerinimui. Kasmet mažiesiems rengiamos sporto šventės, kurias vėlgi nemokamai organizuoja kaimynė pedagogė Goda. Mažieji jose gausiai dalyvauja ne tik dėl prizų...

    Pašnekovų paklausiau, ar buvo bendrijoje rimtų nesutarimų, neišsprendžiamų problemų? Šie neslėpė, kad  smulkių kaimyniškų ginčių ir nesutarimų buvo ir bus – tokia ne tik daugiabučių kasdienybė. Tačiau didesnes ar mažesnes problemas iki šiol pavyko išspręsti. Tam reikia ne tik abipusių pastangų, kantrybės, bet ir laiko. Juk bendruomeniškumas ugdomas nuolat ir ne vienerius metus...        

 

 

                                        Gera  infrastruktūra – irgi svarbu

       Vaikštinėdama po rudenėjantį parką, priėjau dar vieną mažaaukščių daugiabučių namų kvartalą Burbiškių draustinyje. Tai Venecija.LT. Jo statytojų atstovė – UAB  Venecija.LT. Geros kaimynystės puoselėjimui čia padeda puikiai įrengta gyvenamojo kvartalo infrastruktūra.

       Kvartalą sudaro 11 namų su erdviu kiemu, kaip ir Burbiškės, aptvertu metaline tvora. Pirmųjų aukštų butai turi savo kiemelius, kuriuos puošia veja ar gėlynai, o viršutinių – stogo terasas. Kvartalą kerta įspūdingas 40 metrų vandens kanalas su kriokliais bei fontanu. Įrengtas ir upelis su žuvimis. Vandens telkinys maitinamas surenkamu lietaus vandeniu, kurį valo požeminiai filtrai.  Dar nematyta naujovė lietuviško daugiabučio kieme - plaukimo baseinas. Negilioji baseino dalis skirta vaikams, o suaugusieji gali nardyti pusantro metro gylyje...  Šalia – medinės pavėsinės, dviračių saugojimo vietos, gultai ... Išties, patogu kaimynams ne tik ilsėtis, bet  ir bendrauti.

 

                                       Miesto teritorijoje - kaimo aplinka

     Išėjusi iš kvartalo teritorijos atsidūriau  Venecijos parke, kuris driekiasi aptvertoje keturių hektarų teritorijoje. Čia įrengta  pavėsinė su lauko virtuvėle, pirtis su SPA, kurioje yra džakuzi, vaikų žaidimų aikštelė su batutu ir sūpynėmis, lauko treniruokliai, sporto aikštė, kino teatras, dviračių takai, lauko šachmatų aikštelė bei šunų vedžiojimo aikštelės. Sunku patikėti – bet bendroje teritorijoje auga netgi braškės!

     Mėgstamiausia vaikų pasivaikščiojimų vieta - parko gyvasis kampelis. Aptvare strikinėja gražuoliai triušiai – pilki Belgų milžinai ir  tamsiakailiai Vienos mėlynieji. Šios triušių veislės prisitaikę gyventi lauke  ir žiemą –  mažieji jais grožisi ištisus metus.  Gretimame aptvare gyvena trys Kamerūno ožkytės.

    Parką kerta senų, išlakių liepų alėja, vedanti į Eišiškių plentą – judrią pramoninę magistralę. Tačiau ir Burbiškėse, ir Venecijoje pasijutau tarsi nuošaliame kaime – čia ošė medžiai, čiulbėjo paukščiai. Neįtikėtina, kad abu kvartalus nuo miesto centro skiria vos penki kilometrai.

O pabaigti savo įspūdžius norėčiau išmintinga Venecijos gyventojo Vidmanto sentencija:  „Kai tvarkausi pats – gražėja visa aplinka. Jei visi susitvarkytume aplink save – išgražėtų visa Lietuva“.

 

Virginija Genienė      

 
Komentarai (0) 0-0
Komentarų dar nėra. Būkite pirmi - pakomentuokite!
Komentuoti
Vardas*:       El. paštas*:

Anoniminė užklausa
Jeigu manote, kad Jūsų namui reikia skaidrios buhalterijos apskaitos paslaugų, galite mums palikti anoniminę žinutę ir mes pasistengsime Jūsų name pristatyti savo paslaugas. Nurodykite namo adresą (miestas, gatvė, namo numeris) ir pastabą: 
        
 

 

BŪK SKAIDRUS!

 

"Pirmąją nakties pusę galvok apie savo trūkumus, antrąją – apie kitų."

 

"Neryžtingas žmogus, kaip neužgrūdintas kardas."

 

"Jeigu tavo sąžinė švari, nebijok, kai naktį pabels į duris."

 

"Geriau badauti su švaria sąžine, nei apsiryti su nešvaria."

 

"Žemę reikia giliai įdirbti, žinojimą reikia nuolat tobulinti."

 

"Jeigu širdyje neslepi nieko bloga, nebijok žmonių teismo."

 

 

 Senovės kinų išmintis

Puslapio krovimas: 0.0052 sek.