Pamiršote slaptažodį?     Jungtis per FB
Vartotojo vardas: Slaptažodis:
2017-05-30
Keičiasi rinkliavos už komunalinių atliekų išvežimą tvarka

Dar 2016 m. balandžio 20 d. Vyriausybė priėmė naują nutarimą, kuris nustato rinkliavos už komunalinių atliekų tvarkymą taisykles. Juo savivaldybėms buvo rekomenduota nuo 2017 m. sausio 1 dienos mokestį už komunalinių atliekų surinkimą taikyti pagal dvinarę įmoką. Ji sudaryta iš dviejų – pastoviosios ir kintamosios – dalių. Iki šiol naująją rinkliavą pasitvirtinusios dar ne visos savivaldybės, tačiau tą joms būtina padaryti jau iki šių metų liepos 1 dienos. Teigiama, jog daugelyje savivaldybių dėl naujai taikomos metodikos atliekų išvežimas brangs, tačiau, pavyzdžiui, Vilniaus savivaldybė yra pateikusi pranešimą, jog komunalinių atliekų išvežimas pigs.

Tokios metodikos pagrindimas ir tikslai: aiškios ir vienodos taisyklės visoms savivaldybėms; galimybė nemokėti už kintamąją dalį gyventojui deklaravus, jog nekilnojamuoju turtu nesinaudojama; skatinimas rūšiuoti atliekas, nes rūšiuotų atliekų sąnaudos į rinkliavą neįskaičiuojamos.


Dvinarės rinkliavos dalys: pastovioji ir kintamoji. Pastoviąją dalį mokės visi nekilnojamojo turto savininkai nepriklausomai nuo atliekų kiekio. Kaip teigiama Aplinkos ministerijos pranešime, už tai bus išlaikoma infrastruktūra, padengiamos administracinės sąnaudos, nusidevėjimo kaštai. Kintamoji dalis bus mokama už paslaugos suteikimą: surinkimą, vežimą, naudojimą, šalinimą, priežiūrą, stebėseną. Mokestį už šią dalį nustatys savivaldybė pagal pasirinktą kintamąjį, pavyzdžiui: išvežamų atliekų kiekį, konteinerio tūrį, atliekų išvežimo paslaugos suteikimo dažnumą ar pan. Rinkliavų skaičiavimas taip pat gali būti išskirstytas pagal vartotojų kategorijas, turimo nekilnojamojo turto rūšį, pvz.: daugiabučiai namai, garažai, individualūs namai, sodų bendrijos.

Kaip teigiama, vienas pagrindinių tokios rinkliavos tikslų – skatinimas rūšiuoti. Mat mokėti reikia tik už mišrių atliekų išvežimą – už išrūšiuotų metalinių, popierinių ir kartoninių pakuočių išvežimą mokėti nereikia. Tokių pakuočių perdirbimu turi pasirūpinti jų gamintojai ar importuotojai. Taip pat į rinkliavų dydžius negali būti įskaičiuojamos ir bešeimininkių atliekų tvarkymo sąnaudos. Bešeimininkės – tai atliekos paliktos miškuose, į konteinerius netelpantys ir šalia palikti baldai, buitinė technika ir kitur paliktos atliekos. Kitas svarbus dalykas – aiški kainodara. Konkretūs reikalavimai ir konkretūs mokesčiai tiksliai nurodys už ką ir kiek yra mokama.

Praėjusiais metais priimtas nutarimas – tai dar ankstesnio, 2013-ųjų metų, nutarimo pakeitimas. Jau tais metais mokesčiai turėjo būti perskaičiuoti, tačiau to padaryti nepavyko. Todėl 2016 metais pakeista metodika, kuri šiemet pradedama taikyti. Kadangi atliekų tvarkymo planus tvirtina pačios savivaldybės, todėl kaina už komunalinių paslaugų išvežimą ir toliau išliks nevienoda. Baiminamasi, kad daugelyje vietų ji gali išaugti, nes administravimo išlaidas teks padengti iš pastoviosios dalies gaunamų įmokų, kurias mokės visi nekilnojamojo turto savininkai net jei šiukšlių ir neveš.

Tačiau kaina didės ne visur, o kitur – mažės. Pavyzdžiui, Vilniuje metų pradžioje patvirtinus sostinės dvinarės rinkliavos dydžius buvo nustatyta, jog nuo liepos atliekų tvarkymas vilniečiams atpigs. Taip bus dėl to, jog Vilniaus savivaldybė iš atliekų vežėjų perims vežamų atliekų administravimą. Dėl to atliekų vežėjai sudarys sutartis ne su gyventojais, o su savivaldybe. Taip bus kontroliuojami ir išvežamų atliekų kiekiai bei iki šiol už šiukšlių išvežimą nemokėję gyventojai.

Nauji atliekų tvarkymo mokesčiai įsigaliojo jau daugelyje savivaldybių, o nuo liepos 1 nauja tvarka įsigalios visoje Lietuvoje.
Komentarai (1) 1-1
kęstutis
2017-09-08, 13:45:03
komentaro tekstas...ar bus galima nusipirkti atliekom rūšiuoti individualius konteinerius gyvenantiems kaime daugiabučiuose namuose dėkoju

Komentuoti
Vardas*:       El. paštas*:

Anoniminė užklausa
Jeigu manote, kad Jūsų namui reikia skaidrios buhalterijos apskaitos paslaugų, galite mums palikti anoniminę žinutę ir mes pasistengsime Jūsų name pristatyti savo paslaugas. Nurodykite namo adresą (miestas, gatvė, namo numeris) ir pastabą: 
        
 

 

BŪK SKAIDRUS!

 

"Pirmąją nakties pusę galvok apie savo trūkumus, antrąją – apie kitų."

 

"Neryžtingas žmogus, kaip neužgrūdintas kardas."

 

"Jeigu tavo sąžinė švari, nebijok, kai naktį pabels į duris."

 

"Geriau badauti su švaria sąžine, nei apsiryti su nešvaria."

 

"Žemę reikia giliai įdirbti, žinojimą reikia nuolat tobulinti."

 

"Jeigu širdyje neslepi nieko bloga, nebijok žmonių teismo."

 

 

 Senovės kinų išmintis

Puslapio krovimas: 0.0047 sek.