Konsultacijos daugiabučių namų savininkų bendrijų (DNSB) klausimais

(šiuo metu atnaujinama)

PASTABA: Mums nėra suteikta teisė oficialiai aiškinti įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatų taikymą. Dalindamiesi sukauptomis žiniomis ir patirtimi mes pateikiame jums savo specialistų rekomendacines įžvalgas.

Konsultacijos / MOKESČIAI / Kas ir kokius mokesčius privalo mokėti bendrijoje

Ar po prašymo pateikimo mes turėjome gauti kažkokį patvirtinimą, kad esame įtraukti į bendrijos narius? Bendrija turi įsipareigoti supažindinti mus su būsimais mokesčiais ir siųsti sąskaitas periodiškai, bet ne po metų kai gresia sankcijos? Kodėl vieni turi būti bendrijos nariai ir mokėti už viską daug daugiau (vaikų aikštelės įrengimas, nario mokesčiai....), kai kiti nėra bendrijos nariai, ir gauna sąskaitas tik už pvz apšvietimą ir kitus bendrus dalykus?

Neredaguotas klausimas:
Įsigijome kotedžą ir iškart prisistatė aktyvus kaimynas, kuris informavo, kad BŪTINA įstoti į bendriją ir pateikti prašymą. Tą ir padarėme. Po METŲ, gauname sąskaitą, kad esame skolininkai ir reikia nedelsiant apmokėti sąskaitą, kitaip bus atitinkamos sankcijos. Bet per tuos metus negavome nei vieno elektroninio ar fizinio laiško, kad reikia mokėti vienus ar kitus mokesčius (kažkokios vaikų aikštelės įrengimas, bendrijos nario mokesčiai ri t.t.)., nors prašyme visa mūsų kontaktinė informacija buvo pateikta. Taip pat sužinojome, kad į bendriją įstoti neprivaloma, nes turime kaimynų, kurie nėra bendrijoje ir negauna milžiniškų mokesčiu, tik bendruosius už gatvės apšvietimus, sniego nuvalymą ir pan (ką gauname ir mes). Tai klausimai, ar po prašymo pateikimo mes turėjome gauti kažkokį patvirtinimą, kad esame įtraukti į bendrijos narius? Bendrija turi įsipareigoti supažindinti mus su būsimais mokesčiais ir siųsti sąskaitas periodiškai, bet ne po metų kai gresia sankcijos? Kodėl vieni turi būti bendrijos nariai ir mokėti už viską daug daugiau (vaikų aikštelės įrengimas, nario mokesčiai....), kai kiti nėra bendrijos nariai, ir gauna sąskaitas tik už pvz apšvietimą ir kitus bendrus dalykus?
Klausimą uždavė: Petras, 2022-12-21
Paskutinė redakcija: 2022-12-21
Reitingas:
(balsavo 0)

Savininkus, pareiškusius savo valią tapti bendrijos nariais, bendrijos pirmininkas įrašo į bendrijos narių sąršą, jis yra atsakingas ir už to sąrašo atnaujinimą. Jeigu prašymą parašėte, reikia manyti, ad esate įtrauktas į bendrijos narių sąrašą.

Įprastai mokestiniai pranešimai siunčiami kas mėnesį, bet būna ir kitaip: kai bendrijos įstatuose yra numatyta galimybė mokesčius mokėti rečiau, tuomet bendrijos nariai gali priimti sprendimą, kad mokesčiai bus mokami rečiau, pavyzdžiui, kas ketvirtį, kas pusmetį ar kitaip. Dažniausiai tokia praktika taikome ne daugiabučių, bet individualių namų bendrijose.

Dėl žinojimo apie mokamus mokesčius: žinoma, bendrijos pirmininkas turėtų informuoti už ką ir kaip bus priskaitomi mokesčiai (kai kurios bendrijos turi elektronines erdves, kuriose skelbia visą aktualią informaciją), bet ir bendrijos narys gali pasiteirauti. Geriausias - abipusis bendravimas.  

Dėl mokesčių priskaitymo: visų bendrijai priskirtų pastatų savininkai turi apmokėti bendrijos valdymo mokesčius, bendrojo naudojimo objektų priežiūros ir atnaujinimo ir bendruosius eksploatacinius mokesčius, turi kaupti bendrojo naudojimo obejektų atnaujinimui. Bendrijoje turi būti patvirtintas bendrojo naudojimo objektų aprašas. Bendrojo naudojimo objektais savininkai turi rūpintis, juos prižiūrėti, atnaujinti, bet gali būti, kad kai kurie bendrojo naudojimo objektai bus priskirti ne visiems, bet tik kai kuriems savininkams, tuomet tik tie (ne visi) mokės už naudojimąsi konrečiais objektais, juos prižiūrės.

Individualių namų ir kotedžų bendrijoms taikome tą patį kaip ir daigiabučiams Bendrijų įstatymą, kuris buvo rengtas, žinoma, pirmiausiai daugiabučiams. Kartais nėra lengva jį pritaikyti, bet pasitelkus dar ir protingumo kriterijų, įmanoma. Išeities taškas juk paprastas ir logiškas - bendrais dalykais rūpinamės bendrai, visi kartu.

Jeigu jūsų pastatas yra įrašytas į bendrijos įstatus, nesvarbu, ar jūs būsite bendrijos nariu, ar prašymo įstoti į bendriją nerašysite (liksite pasyvus savininkas), jums vis tiek bus pareiga mokėti bendrijos valdymo mokesčius, bendrojo naudojimo objektų priežiūros ir atnaujinimo ir bendruosius eksploatacinius mokesčius, turėsite kaupti bendrojo naudojimo obejektų atnaujinimui. Tokiu atveju tapimas bendrijos nariu - tai tik apsisprendimas aktyviai dalyvauti bendrijos veikloje, turint teisę balsuoti bendrijos narių susirinkime (balsuojant raštu).

Bendrija teismine tvarka gali gan greitai išieškoti bendrijos pastatų savininkų skolas. Gavęs teismo pranešimą, savininkas pats turi įrodinėti, kad jis neprivalo mokėti nurodytų mokesčių.

Pasiūlymas - geranoriškai bendradarbiauti su bendrijos pirmininku, kalbėtis, aiškintis, derinti.

Komentarai (1) 1-1
  1. Petras

    2022-12-21, 10:54:43
    Atsakymas į atsakymą: O kaip sužinoti, ar mano pastatas yra įrašytas i bendrijos įstatus? Tą informaciją turi pateikti bendrijos pirmininkas? Pvz kaimynas už tvoros, nepriklauso bendrijai ir moka tik kaip jūs ir minėjote, tuos bendrus mokesčius už apšvietimą, sniego nuvalymą, kuriuos moku ir aš. Bet kodėl aš turiu būti bendrijoje ir mokėti už vaikų aikštelės įrengimą didelę sumą pinigų, nors ja net nesinaudoju ir nesinaudosiu, kai kaimynas už tvoros nemoka jokių papildomų mokesčių ir ta aikštelė prieinama visiems? Mes visi esame vienos gyvenvietės gyventojai (individualūs namai). bet dalis yra bendrijoje, dalis nėra. Vieni moka milžiniškus mokesčius už visokius narių mokesčius, aikštelių įrengimus, o kiti nemoka, ir turi lygiai tą pačią aplinkos kokybę. Taip pat pas mus nenutarta, kad mokesčius reikia mokėti kas metus, tik manęs informacija nepasiekė apie sąskaitas, tai čia vėl gi, bendrijos pirmininko kaltė? Kaip mane gali laikyti skolininku ir grąsinti sąnkcijomis, kai aš negavau jokių sąskaitų ir jokios informacijos?

Komentuoti

pateikdami komentarą sutinkate, kad el. pašto adresas bei kompiuterio IP adresas viešai nebus skelbiamas, bet admnistracijai bus žinomas