Konsultacijos daugiabučių namų savininkų bendrijų (DNSB) klausimais

(šiuo metu atnaujinama)

PASTABA: Mums nėra suteikta teisė oficialiai aiškinti įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatų taikymą. Dalindamiesi sukauptomis žiniomis ir patirtimi mes pateikiame jums savo specialistų rekomendacines įžvalgas.

Konsultacijos / MOKESČIAI / Kaip paskirstomi (priskaitomi) mokesčiai bendrijoje

Daugiabutyje neiaišku, kuo remiantis, skaičiutoti mokesčius butui - ar pagal gyventojų faktišką skaičių (pvz., liftas), ar pagal deklaruotus asmenis. Situacija yra nenormali, nes deklaruoti asmenys dažnai net negyvena, nes yra užsienyje, o mokėti reikia, tuo tarpu butuose gyvena nuomininkai, kurie nedeklaruoti ir mokesčio dėl to mokėti nereikia. Ar yra įstatymas, kaip šią problemą išspręsti ir kokiu įstatymu reikėtų vadovautis?

Neredaguotas klausimas:
Daugiabutyje neiaišku kuo remiantis skaičiutoti mokesčius butui, ar pagal gyventojų faktišką skaičių (pvz., liftas) ar pagal deklaruotus asmenis .Situacija yra nenormali, nes deklaruoti asmenys dažnai net negyvena, nes yra užsienyje, o mokėti reikia, tuo tarpu butuose gyvena nuomininkai, kurie nedeklaruoti ir mokesčio dėl to mokėti nereikia. Ar yra įstatymas, kaip šią problemą išspręsti ir kokiu įstatymu reikėtų vadovautis? Ačiū
Klausimą uždavė: Aldona, 2022-03-22
Paskutinė redakcija: 2022-03-22
Reitingas:
(balsavo 1)

Mokesčiai priskaitomi butų ir (arba) kitų patalpų savininkams proporcingai jų daliai pastate - pagal įregistruotus naudinguosius plotus (negyvenamųjų patalpų bendras plotas laikomas naudinguoju). Mokesčių priskaitymas pagal registruotų gyventojų skaičių būtų neteisėtas.

Žr. LR Civilinio kodekso 4.82 str.:

3. Butų ir kitų patalpų savininkai privalo proporcingai savo daliai apmokėti išlaidas namui (statiniui) išlaikyti ir išsaugoti, įstatymuose nustatyta tvarka mokėti mokesčius, rinkliavas ir kitas įmokas.

4. Butų ir kitų patalpų savininkai taip pat privalo reguliariai kaupti lėšas, kurios bus skiriamos namui (statiniui) atnaujinti pagal privalomuosius statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimus. Šios lėšos yra butų ir kitų patalpų savininkų bendroji dalinė nuosavybė. Į šias lėšas negali būti nukreiptas išieškojimas pagal atskiro buto ir kitų patalpų savininko prievoles.

Perleidus butą ar kitas patalpas naujam savininkui, su kaupiamosiomis lėšomis susijusios teisės ir prievolės atitenka naujam savininkui. Lėšų kaupimo, jų dydžio apskaičiavimo, sukauptų lėšų apsaugos tvarką nustato Vyriausybė. Ginčus dėl kaupiamųjų lėšų sprendžia teismas.

5. Lėšų, skirtų pastatų atnaujinimui (modernizavimui), kaupimą reglamentuoja įstatymai.

7. Buto ir kitų patalpų savininkui priklausanti bendrosios dalinės nuosavybės dalis yra lygi jam nuosavybės teise priklausančių patalpų naudingojo ploto ir gyvenamojo namo naudingojo ploto santykiui.

Komentarai (3) 1-3
 1. Rasa

  2022-11-03, 13:42:27
  "Mokesčių priskaitymas pagal registruotų gyventojų skaičių būtų neteisėtas" - kalbant (kaip paklausime) apie naudojimąsi liftu, sakyčiau netgi labai teisėtas būtų. Ir reikėtų ne pagal registruotų, o pagal faktiškai gyvenančių gyventojų skaičių. Nes tikrai nesąžininga, kai didesniame bute gyvenantis vienas asmuo moka daugiau, nei 4 asmenys, gyvenantys 1 kambario bute.
 2. Gyventojas

  2024-01-26, 11:21:32
  1 asmuo gyvena tame pačiame plote arba 6 žmonės gyvena tame pačiame plote, bet jie moka tiek pat už komunalines paslaugas – tai labai nesąžininga ir neteisinga! Įstatymas nėra tobulas, jį reikia keisti!
 3. Gyventojas

  2024-01-26, 11:26:24
  Jei bute gyvenančių žmonių skaičius neturi reikšmės, tai juo labiau butuose gyvenančių gyvūnų skaičius neturėtų reikšmės ir mokėjimai už juos taip pat turėtų būti panaikinti!

Komentuoti

pateikdami komentarą sutinkate, kad el. pašto adresas bei kompiuterio IP adresas viešai nebus skelbiamas, bet admnistracijai bus žinomas