Konsultacijos daugiabučių namų savininkų bendrijų (DNSB) klausimais

(šiuo metu atnaujinama)

PASTABA: Mums nėra suteikta teisė oficialiai aiškinti įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatų taikymą. Dalindamiesi sukauptomis žiniomis ir patirtimi mes pateikiame jums savo specialistų rekomendacines įžvalgas.

Konsultacijos / MOKESČIAI / Kaip paskirstomi (priskaitomi) mokesčiai bendrijoje

Esame suformavę daugiabučio sklypą ir norėtume kieme įrengti parkavimo vietas. Kadangi buto plotai nėra vienodi, kaupiamosiomis lėšomis atlikti tokius darbus nėra teisinga, nes vieni butai mokėtų dvigubai daugiau nei kiti. O kadangi parkavimo vietų neužtenka, kažkam mokėti pinigus ir neturėti vietos irgi nėra teisinga. Ar yra teisingas ir teisiškai pagrįstas būdas surinkti lėšas ir atlikti šiuos darbus?

Neredaguotas klausimas:
Daugiabutis namas yra suformavęs sklypą ir norėtų atlikti kiemo rekonstrukciją, įrengti parkavimo vietas. Kadangi buto plotai nėra vienodi, iš kaupiamųjų lėšų atlikti tokius darbus kaip parkavimo vietų įrengimą (įrengiant visiems butams po vieną, arba) nėra teisinga, nes vieni butai mokėtų dvigubai daugiau nei kiti. O jei parkavimo vietų neužtenka, kažkam mokėti pinigus ir neturėti vietos irgi nėra teisinga. Ar yra teisingas ir teisiškai pagrįstas būdas surinkti lėšas ir atlikti šiuos darbus?
Klausimą uždavė: Justinas, 2021-11-17
Paskutinė redakcija: 2021-11-18
Reitingas:
(balsavo 0)

Klausimas nelengvas, jūs patys turite rasti jums tinkamą sprendimą, o sprendimo ieškant siūlytume atsižvelgti į tokius dalykus:
  1. Reikia galvoti apie bendrojo naudojimo objektų aprašą, kurį turite turėti ir pasikeitus aplinkybėms pasitvirtinti atnaujintą. Jeigu bendrojo naudojimo aprašte nurodyta, kad automobilių stovėjimo aikštelė priskiriama visų butų savininkams (visi gali naudotis, net jeigu trūksta vietų, tai užims tas, kuris pirmas, galės pastatyti ir automobilio neturinčio savininko svečias), tai padidina visų savininkų gyvenimo kokybę ir jų butų vertę. Pirkdamas butą naujas savininkas žino, kad ir jis galės statyti savo automobilį bendroje aikštelėje. Prie aikštelės įrengimo visi turėtų prisidėti proporcingai (didesnis butas, didesni mokesčiai), proporcingumo principas įtvirtintas Civiliniame kodekse ir visi mokesčiai taip priskaitomi (ir pirmininko atlyginimui, ir už bendrų patalpų elektrą ir t.t.).
  1. Galima įsivaizduoti, kad dauguma savininkų sutinka ir leidžia tik kai kurių butų savininkams naudotis tam tikra sklypo dalimi, savo lėšomis ten įsirengiant automobilių aikšteles (tik tų butų savininkai turėtų teisę ten laikyti automobilius, galbūt, pavyzdžiui, paliekant vietą žmonėms su negalia ir vietą svečiams, gal reikėtų ir naudojimosi aikštele tvarkos taisykles pasitvirtinti). Tokiu atveju bendrojo naudojimo objektų apraše būtų įrašyta, kad aikštelė priskiriama tik tiems butams. Bet nereikia pamiršti labai svarbios Civilinio kodekso 4.85 str. 6 dalyje nurodytos nuostatos apie savininkų sprendimus: "Sprendimai negali apriboti butų ir kitų patalpų savininkų bei trečiųjų asmenų teisių ir teisėtų interesų, išskyrus šio kodekso ir kitų įstatymų nustatytus atvejus.". Taigi, net daugumai sutikus, jeigu kuris savininkas įrodytų, kad sprendimas pažeidžia jo teisėtus interesus, sprendimas gali būti atmestas teismo keliu. Apsaugant investicijas gal būtų galima nuspręsti, kad ta aikštele konkrečių butų savininkai naudosis tam tikrą protingą laiką (pavyzdžiui keletą metų)?... Apsidraudimui nuo ginčų gal būtų galima surinkti 100 proc. savininkų pritariančių balsų, bet naujas savininkas vėl galėtų ginčyti tai... Bendrus reikalus tenka spręsti bendrai ir derinantis. Viskas gerai, kol visiems gerai arba kol niekas nereiškia pretenzijų.
PASTABA. Pastato atnaujinimui sukauptomis lėšomis nereikėtų įrenginėti aikštelės, nes ne tam tos lėšos kaupiamos (jos skiriamos bendrojo naudojimo objektų atnaujinimui (defektų šalinimui) pagal privalomuosius jų priežiūros reikalavimus). Jeigu įrenginėtumėte aikštelę, tam reikėtų atskiro savininkų sprendimo papildomai surinkti tam lėšas.
 

Komentarai (1) 1-1
  1. Erika

    2022-09-19, 17:17:34
    Sveiki, kaip tik šia tema norėčiau paklausti, ar negali bendrija pati nuspręsti kaip padalinti mokesčius? Pas mus kieme nori sutvarkyti duobes, išlaidas dalinti proporcingai. Bet klausimas, kodėl asmuo, neturintis nei automobilio, nors gyvenantis didesniame bute, turi mokėti daugiau, nei tas, kuris gyvena mažesniame ir bent du šeimos nariai važinėja savo automobiliais? Kas labiau kenkia asfaltui vaikščiojantis žmogus ar važinėjantys automobiliai? Kad nebūtų didelių konfliktų, manau bent jau visiems butams po lygiai turėtų būti išdalinti tokio pobūdžio mokėjimai.

Komentuoti

pateikdami komentarą sutinkate, kad el. pašto adresas bei kompiuterio IP adresas viešai nebus skelbiamas, bet admnistracijai bus žinomas