Konsultacijos daugiabučių namų savininkų bendrijų (DNSB) klausimais

(šiuo metu atnaujinama)

PASTABA: Mums nėra suteikta teisė oficialiai aiškinti įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatų taikymą. Dalindamiesi sukauptomis žiniomis ir patirtimi mes pateikiame jums savo specialistų rekomendacines įžvalgas.

Konsultacijos / PIRMININKAS / Kaip bendrijos pirmininkui atsistatydinti iš pareigų

Jeigu bendrijos pirmininkas pagrindinėje darbovietėje neteko darbo ir nori užsiregistruoti Užimtumo tarnyboje, nes bendrijoje atlygis mažas ir jis neišgyvena. Ar galima jį atleisti tik 6 mėnesiams ir laikinai pareigas perduoti valdybos nariui?

Neredaguotas klausimas:
Jei bendrijos pirmininkas pagrindinėje darbovietėje neteko darbo ir nori užsiregistruoti į darbo biržą, kadangi bendrijoje atlygis tik 50 Eur ir neišgyvena. Ar galima jį atleisti tik 6 men ir laikinai pareigas perduoti valdybos nariui ?
Klausimą uždavė: Kristina, 2022-02-03
Paskutinė redakcija: 2022-02-04
Reitingas:
(balsavo 0)

Jeigu bendrijos pirmininkas liks dirbti tik vienoje darbovietėje, tai ta darbovietė turbūt turės sumokėti nuo minimalios mėnesinės algos priskaitomus mokesčius (padidės mokesčiai valstybei), nes yra nustatytos Sodros mokesčių "grindys", ir nesvarbu, kad į rankas pirmininkas gaus tokį patį atlygį, mažesnį nei MMA, pasitarkite dėl su savo buhalteriu. 

Darbo sutartis gali būti nutraukiama ir gali būti vėl sudaroma (viskam savas pagrindas), tačiau Darbo inspekcijos požiūriu bendrijos pirmininkas pareigas turi vykdyti jį įdarbinant (pasirašant darbo sutartį), jeigu savo pareigas vykdytų be darbo sutarties, Darbo inspekcija tai galėtų traktuoti kaip rimtą pažeidimą (nelegalus darbas?). Deja, Savanoriškos veiklos įstatymo Darbo inspekcija nekomentuoja, buvo faktų, patvirtinančių, kad jų inspektoriai nenori pripažinti galimybės pareigas vykdyti pagal savanoriškos veiklos sutartį be atlygio.

Bendrijos pirmininko kadencija - lygiai 3 metai.

Valdybos narys gali būti skiriamas laikinai (iki naujo bendrijos pirmininko išrinkimo!) eiti bendrijos pirmininko pareigas tokiais atvejais:
1) jeigu bendrijos pirmininko kadencija pasibaigė (arba jį atšaukė bendrijos narių susirinkimas, arba jis pats atsisakė pareigų ir vadovaudamasis Darbo kodeksu nutraukė darbo santykius), o naujas bendrijos pirmininkas nebuvo išrinktas ir nėra kam atstovauti bendrijai;
2) jeigu bendrijos pirmininkas negali eiti pareigų (išvyko gyventi į užsienį, dėl užimamų pareigų nebegali būti vadovu kitose organizacijose, numirė ir pan., t.y. turi būti pagrindas, kodėl negali. "Noriu - nenoriu" čia netinka, susirgus darbo sutartis nenutraukiama, atostogaujant irgi nenutraukiama...). 

SVARBU. Bendrijos pirmininką renka ir iš pareigų atšaukia bendrijos narių visuotinis susirinkimas. Darbo sutarčių sudarymas ir nutraukmas reglamentyotas Darbo kodekse.

Prašymą atšaukti bendrijos pirmininką iš pareigų nepasibaigus kadencijai ir, pavyzdžiui, šalių susitarimu (Darbo kodekso 54 str.) nutraukti jo terminuotą darbo sutartį bendrijos pirmininkas turėtų pateikti bendrijos nariams jų visuotiniame susirinkime (kartu pirmininkas turėtų vykdyti pareigą - pasiūlyti išrinkti naują pirmininką).

Jeigu bendrijos narių visuotinis susirinkimas, pavyzdžiui, nesutiktų patenkinti prašymą atšaukti bendrijos pirmininką nepasibaigus kadencijai, jis galėtų pranešti susirinkimui, kad vadovaudamasis Darbo kodekso 55 straipsniu, nutraukia darbo sutartį savo iniciatyva, be svarbių priežasčių, po 20 kalendorinių dienų (arba vėliau).

Darbo kodekse yra numatyta ir kitų darbo sutarčių nutraukimo atvejų, reikia pasirinkti tinkamą.

DĖMESIO. Atšauktąjį bendrijos pirmininką reikėtų išregistruoti iš registrų (kol neišregistruotas, jam lieka tam tikrų atsakomybių). Išrinktasis bendrijos pirmininkas (net jeigu dar vienai kadencijai išrenkamas tas pats asmuo) turi būti įregistruotas VĮ Registrų centre.

Komentarai (0) 0-0
    Komentarų dar nėra. Būkite pirmi - pakomentuokite!

Komentuoti

pateikdami komentarą sutinkate, kad el. pašto adresas bei kompiuterio IP adresas viešai nebus skelbiamas, bet admnistracijai bus žinomas