Konsultacijos daugiabučių namų savininkų bendrijų (DNSB) klausimais

(šiuo metu atnaujinama)

PASTABA: Mums nėra suteikta teisė oficialiai aiškinti įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatų taikymą. Dalindamiesi sukauptomis žiniomis ir patirtimi mes pateikiame jums savo specialistų rekomendacines įžvalgas.

Konsultacijos / KAUPIAMOSIOS LĖŠOS / Kaupiamųjų lėšų naudojimas

Bendrijos susirinkime nutarta rinkti po 2 eur už kv.m. ir 0,3 euro kaupiamajam fondui už kv.m. Bendrijai vos užtenka atsiskaityti už paslaugas, nepavyksta atidėti kaupiamajam. Kito susirinkimo metu nuspręsime kaupti mažiau, bet kaip elgtis su pereitais metais, nes kaupiamajam įnešta tik 0,25% sumos per metus. Ar galima sustabdyti praėjusių metų kaupimą.

Neredaguotas klausimas:
Sveiki, bendrijos susirinkime nutarta rinkti po 2 eurus už m2 ir 0,3 euro kaupiamajam už m2. Bendrijai vos užtenka atsiskaityti už paslaugas, nepavyksta atidėti kaupiamajam. Kito susirinkimo metu nuspręsime kaupti mažiau, bet kaip elgtis su pereitais metais, nes kaupiamajam įnešta tik 0,25% sumos per metus. Ar galima sustabdyti pereitų metų kaupimą.
Klausimą uždavė: Tomas, 2021-02-18
Paskutinė redakcija: 2021-02-18
Reitingas:
(balsavo 0)

Jeigu savininkai sumokėjo tik ketvirtadalį kaupiamųjų įmokų, būtina išieškoti skolas. Kaupiamosios lėšos nėra "atidedamos", jos įnešamos mokant nustatytus mokesčius (pagal patvirtintą kaupiamųjų lėšų tarifą) kas mėnesį, ir yra labai aiškiai žinoma, kiek lėšų turi būti surinkta. Atkreipiame jūsų dėmesį į dar keletą svarbių dalykų:

1. Įmokos iš butų ir kitų patalpų savininkų turi būti renkamos pagal suplanuotą ir patvirtintą bendrijos biužetą (pavyzdžiui, pirmininko atlyginimui - xx,xx eur/kv.m., buhalterijai - kitas tarifas xx,xx eur/kv.m., pastato techninei priežiūrai - xx,xx eur/kv.m., šilumos punkto priežiūrai - xx,xx eur/kv.m., kaupimui - xx,xx eur/kv.m. ir pan.). Beje, kaupiamųjų lėšų tarifą, jeigu jis planuojamas didesnis nei minimalus Vyriausybės nustatytas, turi patvirtinti ir daugiau nei pusė savininkų.

2. Bendrijos lėšas reikia leisti pagal patvirtintą bendrijos biudžetą, t.y. jos nėra bendros viskam. Tai reiškia, kad bendrijos pirmininko atlyginimui arba valytojo atlyginimui negali būti išleista daugiau nei tam buvo nu matyta lėšų biudžete ir pan. Jeigu reikėtų daugiau lėšų nei suplanavote tam įmokų, reikėtų vėl gauti bendrijos narių susirinkimo pritarimą didinti įmokas.

3. Kaupiamąsias lėšas galima naudoti tik pagal paskirtį - pastato atnaujinimui (suplanuotiems remonto darbams ir privalomiesiems neplanuotiems darbams), dar avarijų lokalizavimui. Negalima kaupiamosiomis lėšomis mokėti, pavyzdžiui, bendrijos pirmininkui atlyginimą arba apmokėti laiptinių valymo ar kitas paslaugas. Be to, kaupiamosios lėšos turi būti laikomos atskiroje - depozitinėje sąskaitoje banke. Sustabdyti kaupimo negalima ir negalima keisti kaupiamojo tarifo atgaline data, tik į priekį. Be to, kaupiamojo tarifo dydis turi būti ne mažesnis nei Vyriausybės nustatytas.

4. Jeigu jums trūksta lėšų, vadinasi, turite keisti biudžetą - numatyti rinkti daugiau tam tikrų įmokų (turite patirties ir žinote faktinį poreikį). Daugelis bendrijų į biudžetą įtraukia papildomą eilutę ir renka įmokas nenumatytoms išlaidoms (pašto, banko, registrų paslaugoms apmokėti, biuro reikmenims ar įrankiams įsigyti ir pan.), o šių lėšų likutį panaudoja apyvartinėms lėšoms (skoloms laikinai padengti).

5. Skolas privaloma išieškoti. Toleruoti skolas - didelis aplaidumas. Skolos iškreipia proporcingo ir sąžiningo įmokų paskirstymo principą. Skolininkai daro didelę žalą kitiems, sąžiningai mokesčius mokantiems, savininkams ir bendrijai. Nėra sudėtinga kreiptis į advokatą (reikia turėti bendrijos sprendimus dėl biudžeto patvirtinančius dokumentus - protokolus ir kt.), kad jis pateiktų ieškinį teismui dėl skolų išieškojimo. Teismai gana greitai priima sprendimą dėl skolos priteisimo, o  jeigu savininkas į teismo sprendimą nesureaguoja, procesą užbaigia antstolis. Išlaidas advokatui ir antstoliui apmoka skolininkas. Po tokios patirties skolų dažniausiai nelieka arba labai sumažėja. 

Komentarai (0) 0-0
    Komentarų dar nėra. Būkite pirmi - pakomentuokite!

Komentuoti

pateikdami komentarą sutinkate, kad el. pašto adresas bei kompiuterio IP adresas viešai nebus skelbiamas, bet admnistracijai bus žinomas