Konsultacijos daugiabučių namų savininkų bendrijų (DNSB) klausimais
(šiuo metu atnaujinama)
PASTABA: Mums nėra suteikta teisė oficialiai aiškinti įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatų taikymą. Dalindamiesi sukauptomis žiniomis ir patirtimi mes pateikiame jums savo specialistų rekomendacines įžvalgas.
Sukauptos lėšos skiriamos namui atnaujinti pagal privalomuosius statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimus ir gali būti naudojamos tik pagal paskirtį – ilgalaikiame plane (2 ir daugiau metų) numatytiems ir (arba) nenumatytiems darbams finansuoti. Lėšų panaudojimas turi būti pagrįstas rangos darbų ar paslaugų pirkimo sutartimis ir atliktų darbų priėmimo–perdavimo aktais, ūkio būdu atliktų darbų priėmimo aktais ir atitinkamais mokestiniais dokumentais.
Taigi, kaupiamąsias lėšas galima naudoti tik namui atnaujinti ir tik vadinamiems privalomiesiems darbams (numatytiems ir nenumatytiems) finansuoti, o visoms kitoms būtinosioms reikmėms yra renkamos kitos bendrijos biudžete numatytos įmokos.
Kaupimas gali būti: kaupimas atsargai ir kaupimas pagal ilgalaikį planą. Jeigu nėra patvirtinto ilgalaikio plano, atsargai kaupti privaloma.
Pagal ilgalaikį planą sukauptos lėšos gali būti naudojamos tik konkretiems suplanuotiems (numatytiems)... (skaityti viską)
Sukauptos lėšos skiriamos namui atnaujinti pagal privalomuosius statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimus ir gali būti naudojamos tik pagal paskirtį – ilgalaikiame plane numatytiems ir nenumatytiems darbams finansuoti.
Statybų įstatyme rašoma, kad pastato atnaujinimas (modernizavimas) – tai statybos darbai, kuriais atkuriamos ar pagerinamos pastato ir (ar) jo inžinerinių sistemų fizinės ir energinės savybės ir (ar) kuriais užtikrinamas iš atsinaujinančių... (skaityti viską)
Jeigu savininkai sumokėjo tik ketvirtadalį kaupiamųjų įmokų, būtina išieškoti skolas. Kaupiamosios lėšos nėra "atidedamos", jos įnešamos mokant nustatytus mokesčius (pagal patvirtintą kaupiamųjų lėšų tarifą) kas mėnesį, ir yra labai aiškiai žinoma, kiek lėšų turi būti surinkta. Atkreipiame jūsų dėmesį į dar keletą svarbių dalykų:
1. Įmokos iš butų ir kitų patalpų savininkų turi būti renkamos pagal suplanuotą ir patvirtintą bendrijos biužetą... (skaityti viską)
Kaupiamąsias lėšas naudoti galima tik pagal paskirtį - privalomiesiems namo atnaujinimo darbams vykdyti ir avarijų lokalizavimui. Sąmatos turi būti patvirtintos (bendrijos narių visuotiniame susirinkime arba valdybos posėdyje), lėšų panaudojimas turi būti pagrįstas rangos darbų ar paslaugų pirkimo sutartimis ir atliktų darbų priėmimo–perdavimo aktais, ūkio būdu atliktų darbų priėmimo aktais ir atitinkamais mokestiniais dokumentais.
Jeigu, pavyzdžiui, avarijos... (skaityti viską)
Kaupiamos savininkų lėšos gali būti naudojamos: 1) ilgalaikiame plane numatytiems darbams ir 2) ilgalaikiame plane nenumatytiems darbams (kaupimas atsargai), ir tik darbams, būtiniems pagal privalomuosius statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimus. Statinys apibrėžiamas kaip nekilnojamasis daiktas (pastatas arba inžinerinis statinys), turintis laikančiąsias konstrukcijas, kurios visos (ar jų dalis) sumontuotos statybos vietoje atliekant statybos darbus. Statiniais nelaikomi... (skaityti viską)
Sprendimą dėl bendrojo naudojimo objekto įsigijimo arba jau turimo būklės pagerinimo, pavyzdžiui dėl kosmetinio laiptinės remonto (kai toks remontas nėra privalomasis), turėtų priimti ne bendrijos nariai, bet savininkai, t.y. tam turėtų pritarti daugiau nei pusė visų (arba pastato dalies, jeigu tai aktualu tik jiems) savininkų. Tokiems darbams reikalingą pinigų sumą savininkai turėtų įmokėti atskirai, tie įnašai būtų panaudoti konkrečiu nutartu tikslu.
... (skaityti viską)
Kaupiamosios lėšos turi būti naudojamos tik pagal paskirtį, t.y. namui (statiniui) atnaujinti pagal privalomuosius statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimus, todėl jos ir laikomos atskiroje sąskaitoje. Praktikoje pasitaiko, kad bendrija pasiskolina kaupiamųjų lėšų, tačiau tai nėra gerai ir tai reikėtų vertinti kaip nusižengimą. Geriau turėti biudžeto eilutę, pavyzdžiui, "kitos nenumatytos išlaidos bendrijos veiklos organizavimui ir smulkioms ūkio prekėms" ar... (skaityti viską)
Teisės aktai nurodo, kad kaupiamosios lėšos gali būti naudojamos tik namui atnaujinti pagal privalomuosius statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimus ir gali būti naudojamos tik pagal paskirtį – ilgalaikiame plane numatytiems ir (arba) nenumatytiems darbams finansuoti.
Turite atsakyti sau į klausimus: 1) ar lėšas noriu naudoti pastato bendrojo naudojimo objektams atnaujinti (jie apibrėžti Bendrijų įstatyme ir jūsų patvirtintame bendrojo naudojimo objektų apraše), 2)... (skaityti viską)
Kaupiamosios lėšos gali būti naudojamos tik pagal paskirtį - privalomiesiems bendrojo naudojimo atnaujinimo darbams. Bendrojo naudojimo objektai surašomi bendrojo naudojimo objektų apraše, kurį tvirtina bendrijos narių visuotinis susirinkimas.
Jeigu laiptinės langus privaloma keisti (gal išdužo, įskilo ar kitaip neatinka jiems keliamų techninių reikalavimų, yra specialistų apžiūros aktas su rekomendacijomis, ką daryti...), sukauptas atsargai (ne pagal ilgalaikį planą)... (skaityti viską)
Jeigu yra avarinė situacija, ją reikia skubiai likviduoti, ir dėl to savininkų klausiti nereikia, tam galima panaudoti kaupiamąsias lėšas atsargai, jeigu tokių yra sukaupta (arba priskaityti visiems savininkams, nurodant, už ką). Bet avarijos lividavimas - tai tik būtinieji darbai, pavyzdžiui, kelių stogo čerpių pakeitimas, kad nebėgtų toje vietoje vanduo, bet ne viso stogo keitimas.
Jeigu stogo remontas yra reikalingas pagal privalomuosius jo priežiūros reikalavimus... (skaityti viską)
Kaupiamosios lėšos naudojamos pastatui (bendrojo naudojimo objektams) atnaujinti pagal privalomuosius jų priežiūros ir naudojimo reikalavimus.
Taip, apžiūros tikrai labai susijusios su atnaujinimu, visgi siūlytume apžiūroms lėšas nustatyti biudžete atskirai, savininkams priskaityti ir iš jų susirnkti atskirai. Tuomet nekils klausimų. Arba bent jau gaukite daugumos savininkų patvirtinimą (sutikimą), kad jie neprištarauja kaupiamosiomis lėšomis apmokėti ir apžiūrų... (skaityti viską)
Reikia vadovautis šiais teisės aktais:
Civilinio kodekso 4.82 straipsnio 4 dalis:
Butų ir kitų patalpų savininkai privalo reguliariai kaupti lėšas, kurios bus skiriamos namui (statiniui) atnaujinti pagal privalomuosius statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimus. Šios lėšos yra butų ir kitų patalpų savininkų bendroji dalinė nuosavybė. Į šias lėšas negali būti nukreiptas išieškojimas pagal atskiro buto ir kitų patalpų savininko prievoles. Perleidus butą ar... (skaityti viską)
Kaupiamieji savininkų įnašai laikomi atskiroje sąskaitoje ir gali būti panaudoti tik pagal nustatytą jų paskirtį - tik pastato atnaujinimui pagal privaluomuosius bendrojo naudojimo objektų priežiūros reikalavimus. Pavyzdžiui, jeigu pastato apžiūros metu specialistai nustatys ir apžiūros akte pažymės, kad laiptinės siena yra pažeista, įtrūkusi ir nurodys, kad tą įtrūkimą reikia užtaisyti, tam bus galima panaudoti kaupimąsias lėšas.
Laiptinių valymui kaupiamosios... (skaityti viską)
Daugiabučio namo savininkų bendrijoje būna patvirtintas metinis biudžetas, kaupiamo lėšų atsargai (nenumatytiems privalomiesiems darbams) tarifas ir kaupimo pagal ilgalaikį planą (numatytiems privalomiesiems adarbams) tarifas, kai toks planas yra patvirtintas. Būna, kad bendrijos nariai įgalioja pirmininką arba valdybą spręsti, kaip pagal paskirtį (privalomiesiems darbams) naudoti kaupiamąsias lėšas, būna, kad įgalioja naudoti tik tam tikrą sumą, o dėl didesnių išlaidų... (skaityti viską)
Vadovaujantis Vyriausybės nustatyta tvarka sukauptos lėšos skiriamos namui atnaujinti pagal privalomuosius statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimus ir gali būti naudojamos tik pagal paskirtį – ilgalaikiame plane (2 ir daugiau metų) numatytiems ir (arba) nenumatytiems darbams finansuoti. Jeigu kaupėte lėšas namui atnaujinti, tai tam jas ir reikia naudoti. Kiemui atnaujinti galite kaupti atskirai.
Žr. BUTŲ IR KITŲ PATALPŲ SAVININKŲ LĖŠŲ, SKIRIAMŲ NAMUI (STATINIUI)... (skaityti viską)
Na, turbūt ne šiaip sau ir ne bet kas atliko elektros instaliacijos priežiūros darbus. Jeigu turite pagrindimą, kad juos atlikti buvo būtina (gautas pranešimas apie gedimą ar kitaip užfisuotas gedimas), tai darbas galbūt buvo privalomas ir kaupiamąsias lėšas tam naudoti galima. Be to, jeigu ir visi savininkai dėl to sutinka, problemų neturėtų kilti.
Klausimas tik - ar tas privatus asmuo darbus vykdė legaliai. Visi darbai turėtų būti pagrįsti darbų atlikimo aktu ir... (skaityti viską)
Siūlytume vertinti pagal tai, ar atnaujinimas reikalingas pagal privalomuosius tam tikro bendrojo naudojimo objekto priežiūros reikalavimus (pavyzdžiui, sudužo ir neveikia - vadovaujamės apžiūros aktu, naudojame kaupiamąsias lėšas), ar norite tiesiog pagerinti bendrojo naudojimo objektą (pavyzdžiui, pakeisti gražesniu, naudingesniu - turi pritarti dauguma savininkų).
Bendrijos pirmininkas (valdyba) organizuoja bendrojo naudojimo objektų atnaujinimą pagal privalomuosius... (skaityti viską)
Nelabai aiškus terminas "eksploataciniai priskaitymai", norėtųsi detalesnio paaiškinimo, kam, kokiu tikslu tos lėšos pas jus renkamos. Pavyzdžiui, suprasčiau, kad lifto eksploatacinės (naudojimosi) išlaidos galėtų būti lifto apšvietimas, lifto valymas. Tačiau taip, pastato atnaujinimui pagal privalomuosius statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimus reikėtų naudoti kaupiamąsias lėšas, tam jos ir kaupiamos. Be to, kaupiamosios lėšos turi būti laikomos atskiroje... (skaityti viską)
Bendrijos nariai priima sprendimą, ar nustatyti ribas, kokia suma sukauptų lėšų leidžiama disponuoti bendrijos pirmininkui (valdybai). Būna, kad bendrijos nariai ribas nustato, būna, kad leidžia laisvai disponuoti. Sprendimas turėtų būti įrašytas protokole. Siekdamas skaidrumo ir savo paties veiklos saugumo bendrijos pirmininkas turėtų paklausti, kaip ir kiek leidžiama jam (valdybai) naudoti sukauptų lėšų, turėtų pats pasiūlyti nusatyti ribojimus.
Bendrijos valdymo... (skaityti viską)
Kaupiamosios lėšos gali būti naudojamos avarijos likvidavimui, taip pat numatytiems ir nenumatytiems privalomiesiems bendrojo naudojimo objekto atnaujinimo darbams atlikti. Siūlome detaliau su pirmininku pasiaiškinti, kas ir kodėl buvo atlikta - ar atnaujinimo (remonto) darbai buvo vykdomi bendrojo naudojimo objekto, ar darbai buvo privalomieji. Jeigu manote, kad bendrijos pirmininkas (valdyba) ne pagal paskirtį panaudojo kaupiamąsias lėšas, galite dėl to pateikti rašytinį skundą... (skaityti viską)
Vyriausybės nustatyta tvarka kaupiamos lėšos skiriamos bendrojo naudojimo objektų atnaujinimui pagal privalomuosius jų priežiūros reikalavimus (privalomiesiems darbams, o ne pagerinimui, ne pagražinimui).
Kai kalbame ne apie privalomąjį bendrojo naudojimo objektų atnaujinimą, bet apie jų pagerinimą, tam reikia daugumos savininkų pritarimo, tam reikėtų surinkti įnašus atskirai, galima kreiptis dėl banko paskolos. Dažniausiai atnaujinimo pagerinant darbai vykdomi ne... (skaityti viską)
Daugiabučio namo savininkai lėšas kaupia pastato atnaujinimui pagal privalomuosius jo naudojimo ir priežiūros reikalavimus, žr. BUTŲ IR KITŲ PATALPŲ SAVININKŲ LĖŠŲ, SKIRIAMŲ NAMUI (STATINIUI) ATNAUJINTI PAGAL PRIVALOMUOSIUS STATINIŲ NAUDOJIMO IR PRIEŽIŪROS REIKALAVIMUS, KAUPIMO, JŲ DYDŽIO APSKAIČIAVIMO IR SUKAUPTŲ LĖŠŲ APSAUGOS TVARKOS APRAŠĄ.
Medžio kirtimui siūlytume surinkti lėšų papildomai, jeigu neturite patvirtinto biudžeto aplinkos tvarkymui arba kitoms... (skaityti viską)
Kaupiamosios lėšos kaupiamos ir jas galima naudoti pastatui, t.y. pastate esantiems bendrojo naudojimo objektams, atnaujinti pagal privalomuosius jų priežiūros ir naudojimo reikalavimus. Bendrojo naudojimo objektai turi būti surašyti pastato bendrojo naudojimo objektų apraše, kurį tvirtina bendrijos narių visuotinis susirinkimas (arba balsuojant raštu). Pasitikrinkite, ar salė, apie kurią kalbate, yra bendrojo naudojimo objektas, ar siekiate ją atnaujinti, nes privalomieji... (skaityti viską)
Sukauptos lėšos skiriamos pastato atnaujinimui (bendrojo naudojimo objektams) pagal privalomuosius statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimus (ne pagražinimui, bet dėl būtinybės užtikrinti tinkamą funkcionavimą). Lėšų panaudojimas turi būti pagrįstas rangos darbų ar paslaugų pirkimo sutartimis ir atliktų darbų priėmimo–perdavimo aktais, ūkio būdu atliktų darbų priėmimo aktais ir atitinkamais mokestiniais dokumentais.
Kaupiamosiomis lėšomis galima mokėti už:
1) už bendrojo naudojimo objektų atnaujinimo darbus, atliktus pagal ilgalaikį planą, kurį tvirtina bendrijos nariai, bet tuo tikslu kaupiamų lėšų tarifą turi patvirtinti ir dauguma savininkų (bendrijoje laiknai gali ir nebūti ilgalaikio plano);
2) už ilgalaikiame plane nenumatytus bendrojo naudojimo objektų priežiūros darbus, kurie būtini pagal privalomuosius jų naudojimo ir priežiūros reikalavimus (bendrųjų konstrukcijų... (skaityti viską)
Abejojame, ar teisingai supratome klausimą. Jeigu pastato renovacijos metu atliekami ir ilgalaikiame plane suplanuoti darbai, tai tiems darbams sukauptomis lėšomis, manytina, galima atsiskaityti už renovacijos darbus, tik reikėtų tam gauti daugumos savininkų pritarimą. Jeigu po renovacijos liko nepanaudotų pagal ilgalaikį planą sukauptų lėšų ir planas tapo nebeaktualus (darbai atlikti), dauguma savininkų turėtų nuspręsti, kaip tas sukauptas lėšas panaudoti kitiems pastato... (skaityti viską)
Konkrečiam tikslui kaupiamos lėšos turėtų būti tuo tikslu ir naudojamos. Bet galbūt galėtumėte panaudoti dalį sukauptų lėšų, jeigu bendrijos nariai patvirtintų, kad inžinerinių tinklų atnaujinimas yra pirmenybinis privalomasis darbas, jeigu jie pakeistų ilgalaikį planą, pavyzdžiui, pailgindami kaupimo stogui terminą, ir jeigu dauguma savininkų sutiktų dalį sukauptų lėšų panaudoti pirmenybiniam darbui, tada galbūt nebūtų prieštaravimų.
Civilinio kodekso 4.82 str. 4 dalis nurodo: „Butų ir kitų patalpų savininkai taip pat privalo reguliariai kaupti lėšas, kurios bus skiriamos namui (statiniui) atnaujinti pagal privalomuosius statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimus. Šios lėšos yra butų ir kitų patalpų savininkų bendroji dalinė nuosavybė. Į šias lėšas negali būti nukreiptas išieškojimas pagal atskiro buto ir kitų patalpų savininko prievoles. Perleidus butą ar kitas patalpas naujam savininkui, su... (skaityti viską)
Ne, kaupiamųjų įnašų atsiimti savininkas negali. Kaupiamosios lėšos skiriamos pastato atnaujinimui ir jos yra visų pastato savininkų (esamų rba būsimų) bendroji dalinė nuosavybė.
Žr. Civilinio kodekso 4.82 str.:
4. Butų ir kitų patalpų savininkai taip pat privalo reguliariai kaupti lėšas, kurios bus skiriamos namui (statiniui) atnaujinti pagal privalomuosius statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimus. Šios lėšos yra butų ir kitų patalpų savininkų bendroji... (skaityti viską)
Klausimas pateiktas nelabai išsamiai, bet manome, kad atsakymas - taip, atskiro pasto savininkų jų pastato bendrojo naudojimo objektams sukauptos lėšos naudojamos to pastato bendrojo naudojimo objektams atnaujinti, tik svarbu, kad ir bendrojo naudojimo objektų aprašai būtų parengti - kiekvieno pastato atskirai (tvirtina bendrijos nariai).
Naujų pašto dėžučių įsigijimą vertintume kaip bendrojo naudojimo objekto pagerinimą, renovavimą, naujo sukūrimą (juk ne remontuoti norite), todėl manytume, kad tam reikėtų daugumos savininkų pritarimo ir reikėtų atskirai priskaityti už tai mokestinius įnašus. Arba dauguma savininkų galėtų suteikti ir specialų leidimą panaudoti tam kaupiamąsias lėšas, bet sukauptas ne pagal ilgalaikį planą, o atsargai (nesuplanuotiems darbams).
Jeigu savininkai kaupia tik privalomąjį kaupimą atsargai - būtiniems ilgalaikiame plane nenumatytiems darbams, kuriais užtikrinamos esminės bendrojo naudojimo objektų savybės, tai tokių lėšū terminuotame indėlyje laikyti negalima, nes jų gali prireikti čia ir dabar, kad ir avarijai likviduoti ar skubiam remontui.
Jeigu yra patvirtintas ilgalaikis planas ir savininkai konkrečiam tikslui, pavyzdžiui, stogo remontui, lėšas kaups dvejus ar daugiau metų, iki numatyto kaupti... (skaityti viską)
Avarijų likvidavimui (lokalizavimui) galima panaudoti nenumatytiems darbams sukauptas lėšas. Pagal ilgalaikš planą, kai toks yra patvirtintas, kaupiamųjų lėšų tam naudoti negalima.
Atsakomybė dėl užkimšimo turbūt tenka konkrečiam savininkui ar savininkams (jeigu, pavyzdžiui, užsikimšo keturių aukštų namo antrame aukšte, tai užkimšti gal galėjo antro, trečio, ketvirto aukšto butų, esančių vienas virš kito, savininkai) todėl apmokėti atkimšimą tokiu atveju turėtų konkretus savininkas (savininkai). Bet reikia aiškintis konkrečias aplinkybes. Specialistai, kurie vykdo atkimšimo darbus, pateikia vertinimą.
Konsultavimas - nemokamas. Prieš pateikdami klausimą peržiūrėkite jau atsakytus klausimus - galbūt jis jau atsakytas!
Klausimus formuluokite kuo trumpesnius, aiškesnius bei taisyklinga lietuvių kalba!
Visada labai malonu sulaukti padėkų, tačiau neterškime užduodamų klausimų formos (mes klausimų stengiamės nekoreguoti).
Padėkas ar pastebėjimus visada galima išreikšti komentaruose. Mums tai reiškia labai daug. AČIŪ!
Į susikaupusius klausimus pagal galimybes atsakysime kiekvieno mėnesio 20 - 30 dienomis.
Konsultavimas - nemokamas. Prieš pateikdami klausimą peržiūrėkite jau atsakytus klausimus - galbūt jis jau atsakytas!
Klausimus formuluokite kuo trumpesnius, aiškesnius bei taisyklinga lietuvių kalba!
Visada labai malonu sulaukti padėkų, tačiau neterškime užduodamų klausimų formos (mes klausimų stengiamės nekoreguoti).
Padėkas ar pastebėjimus visada galima išreikšti komentaruose. Mums tai reiškia labai daug. AČIŪ!
Į susikaupusius klausimus pagal galimybes atsakysime kiekvieno mėnesio 20 - 30 dienomis.
Konsultavimas - nemokamas. Prieš pateikdami klausimą peržiūrėkite jau atsakytus klausimus - galbūt jis jau atsakytas!
Klausimus formuluokite kuo trumpesnius, aiškesnius bei taisyklinga lietuvių kalba!
Visada labai malonu sulaukti padėkų, tačiau neterškime užduodamų klausimų formos (mes klausimų stengiamės nekoreguoti).
Padėkas ar pastebėjimus visada galima išreikšti komentaruose. Mums tai reiškia labai daug. AČIŪ!
Į susikaupusius klausimus pagal galimybes atsakysime kiekvieno mėnesio 20 - 30 dienomis.
Infomuojame, kad konsultacijose atsakymai į klausimus rengiami pagal Jūsų pateiktą informaciją. Įspėjame, kad tai yra subjektyvi nuomonė.