Konsultacijos daugiabučių namų savininkų bendrijų (DNSB) klausimais

(šiuo metu atnaujinama)

PASTABA: Mums nėra suteikta teisė oficialiai aiškinti įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatų taikymą. Dalindamiesi sukauptomis žiniomis ir patirtimi mes pateikiame jums savo specialistų rekomendacines įžvalgas.

Konsultacijos / BENDROJO NAUDOJIMO OBJEKTAI / Kodėl svarbu nustatyti bendrojo naudojimo objektus

Kas konkrečiai yra minėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektai – stogas, pastato išorinės sienos, pamatai, laiptinės...? Ar galima teigti, kad minėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektai kiekvienam name yra tik to namo butų savininkų bendroji nuosavybė ar tai yra visos bendrijos narių nuosavybė. Ar vieno kažkurio pastato savininkų daugumos sprendimo užtenka, norit, to pastato savininkų lėšomis, remontuoti, keisti ir pan., tik to pastato bendros dalinės nuosavybės objektus ar reikalingas visos bendrijos narių daugumos pritarimas (51 balsas). Ar teisėtas yra bendrijos vidaus taisyklių punktas, kuris, be bendrijos daugumos sutikimo, draudžia keisti, remontuoti ir pan., pastato eksterjerą ir kitą pastate esančią bendrą dalinę nuosavybę, net ir tuo atveju, kai tai būtų daroma ne bendrijos lėšomis, bet konktetaus pastato butų savininkų lėšomis ir šio pastato savininkų daugumos sprendimu. Jei minėtais atvejais reikalingas visos bendrijos narių daugumos pritarimas, koks būtų teisėtas būdas pakeisti situaciją, kad savo pastato bendros nuosavybės remontą ir pan., savo lėšomis, galėtų įgyvendinti tik to namo savininkų dauguma, be visos bendrijos narių daugumos pritarimo.

Neredaguotas klausimas:
Situacija: Yra du atskiri daugiabučiai pastatai su atskirais adresais ir registriniai įrašais, kuriuose butus turi, vienam 4, kitam 19 savininkų. Abu pastatus vienija tik nuomojama iš valstybės, aptverta žemės teritorija, kurioje yra įregtos asmeninės automobilių stovėjimo vietos, bendri pravažiavimai, bendras apšvietimas, bendras kanalizacijos šulinys. Abiejų pastatų valdymui yra sukurta butų savininkų bendrija. Bendrijos įstatuose nurodyta, kad bendrijos valdomi, naudojami ir prižiūrimi bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektai yra abiejuose daugiabučiuose pastatuose. Klausimai: Kas konkrečiai yra minėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektai – stogas, pastato išorinės sienos, pamatai, laiptinės...? Ar galima teigti, kad minėti bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektai kiekvienam name yra tik to namo butų savininkų bendroji nuosavybė ar tai yra visos bendrijos narių nuosavybė. Ar vieno kažkurio pastato savininkų daugumos sprendimo užtenka, norit, to pastato savininkų lėšomis, remontuoti, keisti ir pan., tik to pastato bendros dalinės nuosavybės objektus ar reikalingas visos bendrijos narių daugumos pritarimas (51 balsas). Ar teisėtas yra bendrijos vidaus taisyklių punktas, kuris, be bendrijos daugumos sutikimo, draudžia keisti, remontuoti ir pan., pastato eksterjerą ir kitą pastate esančią bendrą dalinę nuosavybę, net ir tuo atveju, kai tai būtų daroma ne bendrijos lėšomis, bet konktetaus pastato butų savininkų lėšomis ir šio pastato savininkų daugumos sprendimu. Jei minėtais atvejais reikalingas visos bendrijos narių daugumos pritarimas, koks būtų teisėtas būdas pakeisti situaciją, kad savo pastato bendros nuosavybės remontą ir pan., savo lėšomis, galėtų įgyvendinti tik to namo savininkų dauguma, be visos bendrijos narių daugumos pritarimo.
Klausimą uždavė: Saulius, 2022-12-19
Paskutinė redakcija: 2022-12-20
Reitingas:
(balsavo 0)

Į jūsų pateiktus klausimus negalime išsamiai atsakyti dėl per didelės jų apimties, siūlome perskaityti Bendrijų įstatymą (atkreipkite dėmesį į 2 str. 4 ir 15 dalis), panagrinėti jūsų bendrijos įstatus, pasižiūrėti bendrijoje patvirtintą bendrojo naudojimo objektų aprašą (privalo būti, galima koreguoti). Daug ką paaiškinti galėtų jūsų bendrijos pirmininkas, siūlome pasikalbėti. Mūsų konsultacijos suskirstytos temomis, taip pat siūlome paskaityti. Dar rekomendujame paskaityti Civilinio kodekso 4.85 str. (atkreipkite dėmesį į 3 dalį), Civilinio kodekso 4.82 str.

Įprastai kiekvieno pastato bendrojo naudojimo objektų aprašas sudaromas atskirai (gali būti įtraukta ir abiejų pastatų savininkų bendrųjų objektų, o kai kurie objektai gali būti priskiti, pavyzdžiui, tik vienos laiptinės savininkams ir pan.). Tam tikros dalies savininkai (jų dauguma) gali priimti atskirus sprendimus savo lėšomis atnaujinti jiems priskirtus bendrojo naudojimo objektus, bet tik suderinę ir nepažeisdami kitų savininkų teisėtų interesų, nepažeisdami susijusių teisės aktų. Kiekvieną atvejį reikia nagrinėti atskirai į jį įsigilinus.

Apie sprendimų kompetenciją supaprastntai ir trumpai: jeigu klausimas susijęs su naujo bendrojo naudojimo objekto sukūrimu ar turimo objekto disponavimu arba su bendrojo naudojimo objekto atnaujinimu jį pagerinant (kai atnaujinti nėra privaloma), reikia daugumos savininkų pritarimo; tik bendrijos nariai priima sprendimus dėl bendrijos valdymo, dėl privalomosios bendrojo naudojimo objektų priežiūros.

Susisirinkimą arba balsavimą raštu sprendimams priimti organizuoja bendrijos pirmininkas arba kitais atvejais - žr. Bendrijų įstatymo 11 str.

Komentarai (0) 0-0
    Komentarų dar nėra. Būkite pirmi - pakomentuokite!

Komentuoti

pateikdami komentarą sutinkate, kad el. pašto adresas bei kompiuterio IP adresas viešai nebus skelbiamas, bet admnistracijai bus žinomas