Konsultacijos daugiabučių namų savininkų bendrijų (DNSB) klausimais
(šiuo metu atnaujinama)
PASTABA: Mums nėra suteikta teisė oficialiai aiškinti įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatų taikymą. Dalindamiesi sukauptomis žiniomis ir patirtimi mes pateikiame jums savo specialistų rekomendacines įžvalgas.
Bendrijų įstatymo 12 straipsnis. Visų butų ir kitų patalpų (pastatų) savininkų susirinkimo šaukimo ir organizavimo tvarka. Sprendimų dėl bendrų interesų tenkinimo arba dėl atskirų bendrojo naudojimo objektų priėmimas.
1. Sprendimai dėl daugiabučio namo (daugiabučių namų) ar kitos paskirties pastato (pastatų), kuriame (kuriuose) yra įsteigta bendrija, butų ir kitų patalpų (pastatų) savininkų bendrų interesų tenkinimo (karšto vandens tiekėjo, šilumos paskirstymo metodo, pastato (pastatų) šildymo būdo, atsiskaitymo tvarkos pasirinkimo, tiekimo vartojimo ribos nustatymo, patalpų (pastatų) savininkų sutarčių su paslaugų teikėjais sudarymo ar nutraukimo ir pan.), taip pat dėl priemonių, nesusijusių su pastato (pastatų) naudojimo ir priežiūros privalomųjų reikalavimų įgyvendinimu, dėl pastato (pastatų) atnaujinimo, lėšų šiam tikslui kaupimo ar skolinimosi ir kredito sutarčių sąlygų priimami visų to daugiabučio namo... (skaityti viską)
Daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų sprendimai priimami šaukiant susirinkimus arba organizuojant balsavimus raštu. Žr. Civilinio kodekso 4.85 str.:
4.85 straipsnis. Butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės teisės įgyvendinimas
1. Sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo, taip pat dėl naujų bendrojo naudojimo objektų sukūrimo ir disponavimo jais klausimų, priimami butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma, jeigu... (skaityti viską)
Savininkų skaičių matome VĮ Registrų centro teikiamame dokumente - "Butų (patalpų) sąrašas pastate". Kiekvienas NT unikalus numeris (nesvarbu, ar buto, ar kitos patalpos) = vienas savininkas (nebent laikinai būtų besavininkis). Visų butų ir kitų patalpų savininkų susirinkime vienas NT unikalus numeris = vienas savininkas, vienas dalyvis ir vienas balsas. Tai reiškia, kad asmuo, nuosavybės teise valdantis, pavyzdžiui, du NT objektus, registruojasi dalyvių sąraše du kartus... (skaityti viską)
Bendrijų įstatymo 10 straipsnyje apibrėžta bendrijos narių kompetencija, 12 straipsnyje - visų savininkų kompetencija. Bendrijos uždaviniai būna surašyti ir bendrijos įstatuose (žr., kada bendrija priima sprendimus, o kada - organizuoja savininkų sprendimų priėmimą). Atkreiptinas dėmesys ir į Civilinio kodekso 4.85 straipsnį.
Visi savininkai (daugumos balsais) sprendžia klausimus, susijusius su naujų bendrojo naudojimo objektų sukūrimu (įsigijimu) ir disponavimu,... (skaityti viską)
Visų butų ir kitų patalpų savininkų sprendimai laikomi priimatais, jeigu už juos balsuoja daugiau nei pusė visų namo savininkų arba daugiau nei pusė namo dalies savininkų. Detaliau žr. Civilinio kodekso 4.85 str.
Protokole gali būti parašyta vien tik - kiek balsų "už", kiek blasų buvo prieš ir kiek susilaikė nėra taip svarbu ir neteko susidurti, kad to būtų reikalaujama. Ar tikrai tiksliai perteikėte įvardintą problemą? Gal bėda ta, kad nė vienam kandidatui nepakako balsų, nes už valdymo organo narį (bendrijos pirmininką arba valdybos narį) turi balsuoti ne dauguma, bet daugiau nei 2/3 dalyvavusių bendrijos narių?
Jeigu tikslinsite protokolą, siūlytume prirašyti "...šiuo... (skaityti viską)
Galbūt sprendimas galėtų būti toks: įmeskite pasirašytą reikalavimą į bendrijos buveinės pašto dėžutę ir pabandykite dar nueiti pas bendrijos pirmininką trise ir jam į teikti reikalavimą į rankas, gaunant ant kopijos žymą: "Gauta", data, vardas, pavardė, parašas. Pasirašykite ne mažiau kaip 3 asmenys aktą, kuriame aprašykite situaciją: kad tam tikrą datą buvo reikalavimas išsiųstas registruotu laišku, bet pirmininkas nepaėmė jo, kad tam tikrą datą įmetėte... (skaityti viską)
Sprendimus dėl visiems savininkams priskirtų bendrojo naudojimo objektų naudojimo tvarkos turėtų patvirtinti daugiau nei pusė visų savininkų (vienas NT unikalus numeris = vienas savininkas = vienas balsas). Be to, dar reikėtų įsigilinti į pirkimo - pardavimo sutartyse nurydas sąlygas...
Bendrijų, kurioms buhalterinės apskaitos paslaugas teikia UAB "Skaidri apskaitos sistema", pirmininkai susirinkimo organizavimui reikalingų dokumentų ruošinius gali rasti e. sistemos "Dnsb.eu" savitarnos dalyje "Pirmininko skiltis" (jeigu kiltų neaiškumų, reikėtų rašyti info@dnsb.eu arba skambinti bendruoju telefonu). Jeigu pirmininkui reikia didesnės asmeninės pagalbos ir konsultacijų, gali kreiptis mokamos pagalbos į konsultantus (pavyzdžiui, www.bendrijukonsultavimas.lt).
Kai kuriuos sprendimus priima bendrijos nariai, kai kuriuos - dauguma visų savininkų. Sprendimą dėl antenų įrengimo ant visų savininkų bendrojo naudojimo stogo turėtų tvirtinti daugiau nei pusė visų butų (kitų patalpų) savininkų. Savininkų sprendimai priimami visų savininkų susirinkimuose arba organizuojant savninkų balsavimą raštu.
Paskelbto bendrijos narių susirinkimo darbotvarkės klausimais, kai bendrijos įstatai leidžia, bendrijos nariai gali pateikti savo nuomonę iš anksto raštu. Iš anksto teikiamos nuomonės dokumentai (siūlyčiau nevadinti jų biuleteniais, kad nepaniotumėte su balsavimo raštu procedūra) turi būti pateikti iki susirinkimo pradžios arba kaip nurodė susirinkimo organizatorius.
Iš anksto nuomonę pareiškę bendrijos nariai laikomi susirinkimo dalyviais, jų balsai turi būti... (skaityti viską)
Bendrijos narių susirinkimo kvorumas - ne daugiau nei 1/4 bendrijos narių, bet daugiau nei 1/2 bendrijos narių, tik tuomet galima priimti sprendimus (žr. Bendrijų įstatymo 11 str. 5 dalį ir kitas).
Be to, sprendimus dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo turi priimti ne bendrijos narių susirinkimas, bet visų savininkų susirinkimas (savininkų dažniausiai būna daugiau nei bendrijos narių), žr. Civilinio kodekso 4.85 str. 1 dalį ir Bendrijų įstatymo 12 str., už... (skaityti viską)
Savininkų sprendimai priimami savininkų susirinkime arba organizuojant savininkų balsavimą raštu.
Vadovaujantis Civilinio kodekso 4.85 str. 5 dalimi, "Butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus šaukia gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkų bendrijos valdyba (bendrijos pirmininkas) arba butų ir kitų patalpų savininkų jungtinės veiklos sutarties dalyvių įgaliotas asmuo, arba butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės administratorius, arba... (skaityti viską)
LR Civilinio kodekso 4.85 str. 6 dalyje įtvirtinta nuostata:
"Butų ir kitų patalpų savininkų (ar jų dalies) sprendimai skelbiami Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka ir galioja visiems (ar tos dalies) butų ir kitų patalpų savininkams, taip pat tiems savininkams, kurie įgijo nuosavybės teises į butus ir kitas patalpas po šių sprendimų priėmimo."
Kai yra teisinis reikalavimas sprendimą patvirtinti daugumos savininkų sprendimu, kitaip būti negali. Savininką atatsovauti kitas asmuo gali vadovaudamasis notarine tvarka patvirtintu įgaliojimu.
Jeigu savininkai vangiai renkasi į susirinkimus, gal jiems priimtimesnis būdas - balsavimas raštu, kai susirinkimas nėra šaukiamas, bet išdalinami balsavimo biuleteniai (organizuokite pagal Vyriausybės nustatytą tvarką).
Svarbi ir komunikacija: kalusdimo svarbos akcentavimas,... (skaityti viską)
Jeigu susirinkime nebuvo kvorumo, vadinasi, susirinkimas neįvyko, vadinasi, ir jokio balsavimo jame nebuvo. Pakartotinis - naujas susirinkimas, kuriame bus balsuojama, jeigu bus kvorumas.
Taip, tik dėl balsų - atkreipiame dėmesį į Civilinio kodekso 4.85 str:
1. Sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo, taip pat dėl naujų bendrojo naudojimo objektų sukūrimo ir disponavimo jais klausimų, priimami butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma, jeigu įstatymuose nenustatyta kitaip. Kiekvieno buto ir kitų patalpų savininkas turi vieną balsą. Jeigu butas ar kita patalpa nuosavybės teise priklauso keliems savininkams, jiems jų susitarimu... (skaityti viską)
Keistoka, kad susirinkimas atšauktas dėl to, kad vienas asmuo negali dalyvauti, juk susirinkimui gali pirmininkauti ir ne bendrijos pirmininkas, o kitas asmuo, ir tai neturėtų trukdyti priimti numatytus sprendimus. Na, bet gal turėjote svarių priežasčių...
Situacija netipinė ir neaprašyta Bendrijų įstatyme ar kitur, bet manytume, kad jeigu pakartotinis susirinkimas atšaukiamas, geriau būtų sušaukti iš naujo pirminį susirinkimą, pakartojant darbotvarkės klausimus ir iš... (skaityti viską)
Civilinio kodekso 4.85 str. nurodyta:
1. Sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo, taip pat dėl naujų bendrojo naudojimo objektų sukūrimo ir disponavimo jais klausimų, priimami butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma, jeigu įstatymuose nenustatyta kitaip. Kiekvieno buto ir kitų patalpų savininkas turi vieną balsą. Jeigu butas ar kita patalpa nuosavybės teise priklauso keliems savininkams, jiems jų susitarimu atstovauja vienas asmuo, kuris turi... (skaityti viską)
Savivaldybei įprastai atstovauja seniūnas, vadovaudamasis jo pareiginiais nuostatais, pasiteiraukite. Taip, savivaldybė irgi savininkas, turi balsavimo teisę savininkų susirinkime ir savininkams balsuojant raštu. Informuoti reikia vadovaujantis Bendrijų įstatymo ir jūsų bendrijos įstatų nuostatomis, Vyriausybės patvirtinta savininkų balsavimo raštu tvarka.
Savivaldybė taip pat atgali būti ir bendrijos nariu, jeigu, pavyzdžiui, jos atstovas dalyvavo steigiant bendriją ir... (skaityti viską)
Dėl leidimo vienam savininkui naudotis daugiabučio bendrojo naudojimo patalpa (jos dalimi) pritarti turi dauguma savininkų, žr. Bendrijų įstatymo 12 str. ir Civilinio kodekso 4.85 straipsnį "Butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės teisės įgyvendinimas":
1. Sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo, taip pat dėl naujų bendrojo naudojimo objektų sukūrimo ir disponavimo jais klausimų, priimami butų ir kitų patalpų savininkų... (skaityti viską)
Visų savininkų sprendimo reikia, pavyzdžiui, jeigu reikia priimti sprendimą dėl:
pastato modernizavimo;
lėšų bendrai skolinimosi;
bendrojo naudojimo objekto pagerinimo (kai ne tik esminės fizinės savybės atkuriamos, bet ir investuojama į pagerinimą);
kaupiamųjų įnašų pagal bendrijos narių patvirtintą ilgalaikį planą (dvejiems ir daugiau metų) tarifo patvirtinimo;
naujo bendro naudojimo objeketo įsigijimo ar nuomos;
leidimo kam nors naudotis bendro... (skaityti viską)
Sprendimus dėl renovacijos priimti gali tik savininkai arba notarine tvarka savininkų įgalioti asmenys. Nuomininkai balso neturi, jeigu jie nėra notarine tvarka įgalioti. Nesvarbu, ar butai nuomojami, kiek yra nuomojamų, savininkų sprendimai priimami daugumos savininkų balsais (vienodai balsuoti turi daugiau nei pusė savininkų).
Kai kuriais atvejais, kai tai nurodo įstatymai, nesvarbu, kiek kartų būtų kartojamas sprendimo priėmimo organiozavimas, visada reikia daugumos savininkų balsų. Pavyzdžiui, kai reikia sprendimo dėl pastato renovacijos, kai reikia patvirtinti mėnesinį kaupiamąjį tarifą pagal ilgalaikį atnaujinimo palną ir pan.
Civilinio kodekso 4.85 straipsnis. Butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės teisės įgyvendinimas
1. Sprendimai dėl bendrojo naudojimo... (skaityti viską)
Sprendimui dėl bendrojo naudojimo objektų atnaujinimo jį pagerinant turi pritarti daugiau nei pusė visų savininkų, jie taip pat gali nuspręsti padidinti kaupiamuosius įnašus, kad pinigai būtų surinkti greičiau, bet neviršijant nustatyto maksimalaus dydžio, kuris apskaičiuojamas pagal formulę: 0,05 x MMA : 45, šiuo metu tai 0,9333 Eur/kv.m./mėn.
Visi savininkai taip pat galėtų susitarti iš karto įnešti trūkstamą sumą. Arba daugumos savininkų sprendimu galima... (skaityti viską)
Lietuvos Respublikos šilumos ūkio įstatymo 20 str. yra nuostata, kad "Pastato šildymo ir karšto vandens sistemos prižiūrėtoją (eksploatuotoją) Civilinio kodekso 4.85 straipsnyje nustatyta sprendimų priėmimo tvarka pasirenka daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkai arba, jeigu šie nepriima sprendimo, bendrojo naudojimo objektų valdytojas".
Atgaline data sprendimai nepriimami, jeigu buvo kažkada priimtas sprendimas, jis turėjo būti vykdomas.
Savininkai gali pakeisti - priimti kitokį sprendimą, kuris įsigalios po jo priėmimo. Pavyzdžiui, savininkai gali pakeisti kaupiamųjų įnašų tarifą, pakeisti vidaus tavrkos taisykles ar pan.
Teisėtu pagrindu ir teisėtu tikslų VĮ Registrų centras parengia ir pateikia "Butų (patalpų) sąrašą pastate", ten surašomi visi savininkai, galima paprašyti, kad sąraše būtų ir patalpų plotai.
Jeigu savininkai neturi asmeninių sutarčių su elektros tiekėju dėl elektros jų butuose (patalpose) tiekimo ir jiems šiuo atveju atstovauja bendrija, kuri jų įgaliota jų vardu pasirašo su elektros tiekėju sutartį, prisiimdama atsakomybę surinkti ir bendrai už visus mokėti mokesčius, tuomet pasirinkimui patvirtinti reikia savininkų daugumos balsų. Retai, bet kartais taip būna. Dažniau taip būna garažų bendrijose, pavyzdžiu, bet būna ir daugiabučiuose.
Jeigu kalbama... (skaityti viską)
Išorinės pastato sienos priskirtinos prie visų savininkų bendrojo naudojimo objektų. Kai kalbame apie bendrojo naudojimo pagerinimą (ne privalomąjį atnaujinimą), sprendimui dėl tokio pagerinimo ir proporcingo apmokėjimo turėtų pritarti daugiau nei pusė visų pastato savininkų (žr. Civilinio kodekso 4.85 str.).
Dėl jūsų situacijos reikėtų pasigilinti į detales. Pirmiausiai klausimas - kieno žemėje keltinama įrengti automobilių aikštelę, ar tam gautas žemės savininko sutikimas, ar yra su juo susitarta, ar reikalingas statybos leidimas, ar reikalingas derinimas su komunikacijų instutucijomi ir pan. Kitas aspektas - kalbama ne apie esamų bendrojo naudojimo objektų priežiūrą, bet apie naujo bendrojo naudojimo objekto sukūrimą. Naują bendrojo naudojimo oobjektą (nepažeisdami kitų... (skaityti viską)
Dėl naujo bendrojo naudojimo objekto sukūrimo ir pakartotiniame susirinkime turi pritarti daugiau nei pusė visų savininkų.
Žr. Civilinio kodekso 4.85 str.:
1. Sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo, taip pat dėl naujų bendrojo naudojimo objektų sukūrimo ir disponavimo jais klausimų, priimami butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma, jeigu įstatymuose nenustatyta kitaip. Kiekvieno buto ir kitų patalpų savininkas turi vieną balsą. Jeigu... (skaityti viską)
Panašu, kad savininkai patvirtino sprendimą vykdyti renovaciją ir preliminarią kainą, o vėliau tvirtins galutinę kainą? Jeigu taip buvo nuspręsta, tai turi atsispindėti protokole. Svarbu protokole aiškiai suformuluoti priimtus sprendimus. Susirinkimų gali būti ne vienas, o tiek, kiek reikia. Detaliau paramos projektų įgyvendinimo procedūras galėtų paaiškinti Aplinkos projektų valdymo agentūra.
Galiojančio Civilinio kodekso 4. 85 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad: „Sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo, taip pat dėl naujų bendrojo naudojimo objektų sukūrimo ir disponavimo jais klausimų, priimami butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma, jeigu įstatymuose nenustatyta kitaip. Kiekvieno buto ir kitų patalpų savininkas turi vieną balsą. Jeigu butas ar kita patalpa nuosavybės teise priklauso keliems savininkams, jiems jų susitarimu... (skaityti viską)
Dauguma savininkų gali priimti sprendimą leisti visiems butų savininkams tam tikromis nustatytomis sąlygomis (gal bus nurodytos konkrečios vietos, gal montavimo reiklavimai ar kita) montuoti kondicionierius ant stogo, kartu nurodant, kad kondicionierius ant stogo įrengę savininkai savo lėšomis juos prižiūri, remontuoja ir kitaip tvarko ir, be kita ko, atsako už kondicionierių montavimo ar naudojimo metu padarytą žalą stogui, aplinkai ir pan.
Vadovaujantis Civilinio kodekso 4.85 str. nuopstatomis, sprendimai dėl bendrosios dalinės nuosavybės teise valdomo bendrojo naudojimo objekto naudojimo priimami visų savininkų balsų dauguma, jeigu įstatymai nenustato kitaip. Tai ne bendrijos narių, bet visų savininkų kompetencija. Be to, savininkų sprendimai neturi pažeisti kitų asmenų teisėtų interesų, tai irgi įtvirtinta Civiliniame kodekse. Dėl pažeostų teisėtų interesų asmuo savo teises galėtų ginti teisme.
Geriausias kelias – geranoriškai susitarti, jeigu kyla ginčas ir nepavyksta jo išspręsti, gali tekti ginčą spręsti teismine tvarka, teismo sprendimus privalo vykdyti visi.
Laiptinės savininkų susirinkimas šaukiamas taip pat kaip ir viso namo savininkų susirinkimas, skirtumas tik tas, kad apie laiptinės savininkų susirinkimą pranešama ne visiems, o tik laiptinės savininkams. Žr. Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo 12 str. nuostatas.
Savininkų susirinkimas yra teisėtas ir gali prtiimti sprendimus, kai dalyvauja daugiau nei pusė visų savininkų, už renovaciją, kad būtų vykdoma, turi balsuoti daugiau nei pusė visų savininkų.
Pakartotiniame, kaip ir pirminiame, bendrijos narių susirinkime pagal galiojantį Bendrijų įstatymą sprendimai dėl bendrijos pirmininko atšaukimo ir (ar) išrinkimo priimami (yra teisėti), jeigu teisėti, jeigu už sprendimą balsuoja daugiau kaip du trečdaliai visų susirinkime dalyvaujančių bendrijos narių.